Čínský nový rok ve znamení zlata

12.01.2017
Čínský nový rok ve znamení zlata

Zlatu se v posledních dnech daří a svou roli v tom hrají zřejmé i na první pohled nevýznamné vlivy.

Zatímco růstu ceny zlata nahrává slabší dolar, je známým faktem, že v čase, kdy americká centrální banka FED zvyšuje úrokové sazby, cena zlata klesá. V prosinci loňského roku FED úrokové sazby zvýšil – poprvé po roce, a to o čtvrtinu procentního bodu. To však není vše. Vedení FEDu totiž naznačilo, že má v úmyslu nasadit rychlejší tempo zvyšování sazeb – podle prezidenta bostonského FEDu jsou tři zvýšení během letošního roku adekvátní. Cena zlata však přesto, v rozporu s očekáváními a zkušenostmi, utěšeně roste.

Administrativa Donalda Trumpa se chopí moci již ve druhé polovině ledna a jméno budoucího prezidenta se skloňuje ve všech pádech. Není divu – jedná se o jednu z nejkontroverznějších postav americké politické scény všech dob. Vnitrostátní i mezinárodní vášně neutichají a politická nejistota přetrvává. Renomovaná finanční agentura Bloomberg proto přišla s tematickou anketou. Zúčastnili se jí mimo jiné makléři a obchodníci se zlatem a výsledky ukázaly, že zlatu, coby uchovateli hodnoty v době zvýšené nejistoty, věří nejvíce za poslední rok.

Vedle Spojených států amerických má na cenu žlutého kovu vliv ještě jedna velmoc. Blíží se začátek čínského nového roku (tentokrát ve znamení kohouta), a poptávka po zlatě v nejlidnatější zemi světa by tak měla stoupat. Jde totiž o sváteční čas, kdy si Číňané tradičně dávají dary v podobě zlatých šperků.

Zdroj: kurzy.cz

-ah-