Lákadla kilogramových ražeb

01.03.2017
Lákadla kilogramových ražeb

Medaile České mincovny vyražené z jednoho kilogramu ryzího zlata lákají nejen sběratele, ale také investory. V Jablonci nad Nisou se razí od roku 2005 – první si zájemci mohli pořídit za 500.000 Kč a od té doby se jejich cena takřka ztrojnásobila.

Počínaje rokem 2011 začaly vycházet také kilogramové stříbrné medaile a téhož roku Česká mincovna investorům nabídla první zlatou kilogramovou minci osvobozenou od DPH. První kilogramová mince vyražená ze stříbra se pak objevila v roce 2016.

Letos se v emisním plánu České mincovny objevuje hned celá řada kilogramových ražeb. Vedle velkého množství drahého kovu jsou jejich hlavními přednostmi atraktivní motivy a výjimečně nízké emisní náklady:

  • Poslední medaile z cyklu inspirovaného bankovkami Oldřicha Kulhánka, které vévodí král Přemysl Otakar I. (1 kg Au, 50 ks), se již představila.
  • U příležitosti 300. výročí narození obdrží svou vlastní majestátní minci císařovna Marie Terezie (1 kg Ag, 100 ks, duben 2017).
  • Další výroční ražbou se stane mince věnovaná 75. výročí tragédie Lidic a Ležáků (1 kg Ag, 100 ks, červen 2017).
  • Cyklus medailí Statutární města rozšíří severočeský Liberec (1 kg Ag, 24 ks, červen 2017).

Vlajkovou lodí kilogramových ražeb se však stane první tzv. „investiční mince České mincovny“ s titulem Český lev. Díky licenci Nového Zélandu bude osvobozena od DPH a emisní náklad čítající pouhých 25 kusů z ní učiní povinnost pro každého, kdo chce své portfolio obohatit o ryzí zlato. V investičním cyklu České státnosti se postupně představí také řada menších ražeb, které byste si neměli nechat ujít.

-ah-