Sáhne si zlato na 1400 dolarů za unci?

05.06.2017
Sáhne si zlato na 1400 dolarů za unci?

Cena zlata se aktuálně vyhoupla nejvýše za posledních šest týdnů a ještě letos by mohla dosáhnout na 1300 dolarů za trojskou unci. Nikos Kavalis, expert poradenské společnosti Metals Focus, se dokonce nebojí prorokovat čtyřletá maxima přesahující částku 1400 dolarů za unci.

Kdo nakupuje?

Přestože se nákupy zlata centrálními bankami v prvním čtvrtletí meziročně propadly o 18 %, tradiční velcí hráči Čína a Rusko nezahálejí. Vladimír Putin je známý svou láskou ke žlutému kovu – za letošní březen došlo k navýšení ruských zlatých rezerv o horentní 1 milion uncí, v dubnu pak o dalších 200 tisíc uncí. V přepočtu na peníze vzrostly ruské zásoby zlata na 401 miliard dolarů.

Býčí náladu podporuje také vyšší poptávka ze strany investorů. Majetek celosvětově největšího burzovně obchodovaného fondu s oporou ve zlatě (SPDR Gold Trust) stoupl od začátku roku o více než 6 % na 851 tun.

Rozporuplné signály ze Spojených států

Americká centrální banka FED po zveřejnění nečekaně slabých čísel týkajících se amerického pracovního trhu a růstu mezd pravděpodobně nezrychlí tempo zvyšování výpůjčních nákladů. To je dobrá zpráva pro zlato. Příliš optimistické investory by však dle Johna Readeho, analytika Světové rady pro zlato (WGC), mohl překvapit případný posun v zavádění prorůstových opatření prezidenta Donalda Trumpa.

Zdroj: patria.cz, kurzy.cz, kitco.cz

-ah-