Sáhněte si na své zlato

10.02.2017
Sáhněte si na své zlato

Věděli jste, že obchody s „papírovým“ zlatem tvoří až neuvěřitelných 99 % celkových transakcí týkajících se žlutého kovu? Obchodníci tak mohou jako mávnutím kouzelného proutku přesunovat ohromná množství zlata, které však ve skutečnosti neexistuje.

Přestože tyto obchody nejsou podložené reálným zlatem, výrazně ovlivňují jeho cenu, čehož vychytralí obchodníci ve velkém využívají. Výmluvný případ se odehrál například v říjnu loňského roku, kdy bylo na trh v jednom okamžiku vrženo 120 tisíc kontraktů odpovídajících 13,8 miliardám dolarů. Jediným pokynem tak někdo prodal ekvivalent 375 tun zlata, tedy 10 % jeho globální roční produkce. O týden později pak přidal dalších 156 tun. Jeho záměr? Co nejvyšší propad ceny a dosažení krátkodobého spekulativního zisku…

Cena zlata tak může klesat i přesto, že žlutý kov je stále vzácnější. Doly mají ve skutečnosti problém pokrýt jen samotnou průmyslovou poptávku, obsah zlata v jedné tuně vytěžené horniny ze stávajících nalezišť se neustále snižuje a nová naleziště se nedaří otevírat.

Spekulanti pracují s předpokladem, že protistrana nebude fyzické zlato nikdy vyžadovat a dále s ním bude rovněž obchodovat v papírové formě a využije ho k finančním vyrovnáním. V okamžiku, kdy by všichni držitelé papírového zlata jednomyslně požadovali předložení majetku, který „vlastní“, ve formě kovu, poptávka po fyzickém zlatě by způsobila nepředstavitelnou cenovou explozi.

Česká mincovna proto nabízí pouze individuální fyzické vlastnictví zlata – v takovém případě jste výhradním vlastníkem každého slitku, mince či medaile. Své zlato si můžete osahat, potěžkat, odnést domů a za žádných okolností vám nikdo nemůže vaše vlastnické právo upřít!

Zdroj: kurzy.cz

-ah-